Siz tog' echkisi haqida eshitganmisiz? Agar ular sizni qiziqtirsa, Angren shahar tarixi muzeyiga tashrif buyuring. Tabiat bo‘limida joylashgan tog' echkisini o‘z ko‘zingiz bilan ko‘rishingiz mumkin.Togʻ echkisi. - shoxli juft tuyoqlilar urugʻi. Gavdasining uzunligi 100-170 sm, balandligi 65-115 sm, vazni 35-150 kg. Chiqish qiyin boʻlgan qoyali joylarda yashaydi. Oʻzbekiston togʻlarida 2 turi: burama shoxli echki, yaʼni morxoʻr (Koʻhitang va Bobotogʻda) va Sibir togʻ echkisi (Turkiston va Chotqol togʻ tizmalarida) uchraydi. 15-17 yil yashaydi. Goʻshti va terisi uchun ovlangan. 2 ta turi ham Oʻzbekiston Respublikasi Qizil kitobiga kiritilgan.

Tog' echkisi tik qoyalar bor yerlarda uchraydi. Echkilar tongi va kechki paytlarda o'tlaydi. Tunni chiqish qiyin bo'lgan qoyalar orasida o'tqazadi. Erta tongda echkilar o'tloqlarga yo'l oladi. Ular uyerda soat 10-11gacha o'tlashadi, keyin suvhavzasi bo'yiga borishadi. Yozda tog' echkilari o'tlar bilan oziqlanadi, qishda esa archa va butalar shoxlari bilan oziqlanadi. O'loqchalar aprel-may oylarida dunyoga keladi. Ular ikki yoshga to'lgach, voyaga yetgan hisoblanadi.

“Tabiat” bo‘limining
katta ilmiy xodimi Oripov N.

Kategoriya: Tabiat bo'limi | Ko'rishlar: 1 | Qo'shilgan: doynub | Sana: Сегодня | Sharhlar (0)

Bir eksponat tarixi ruknida Sariq ilon (Kaltakesak) eksponatiga ma’lumot
Sariq ilon (Kaltakesak ) (lat. Pseudopus apodus) - shpindellar oilasiga mansub oyoqsiz kaltakesak. Sariq ilonlar jinsining yagona zamonaviy turi.Bu kaltakesak oilasining eng katta vakili: uzunligi 1,5 m ga etishi mumkin.Tanasi yon tomondan biroz siqilgan. U hayvonning umumiy uzunligining uchdan ikki qismini tashkil etadigan uzun dumga aylanadi.Voyaga etgan sariq Ilonchalar jigarrang rangga ega, ba'zida qizg'ish rangga ega.Sariq ilonchalar, barcha kaltakesaklar singari, zaharli bezlar va zaharli o'tkazuvchan tishlarga ega emas.

Sariq ilon chaqishi odamlarda zaharlanishga olib kelishi mumkin emas.Balkan yarim oroli, kichik va G'arbiy Osiyodan Iroq va Erongacha tarqalgan. Postsovet hududida u Qrimning Janubiy qirg'og'ida, Krasnodar o'lkasining qora dengiz sohilida, Gruziya, Kavkaz oldi, Kavkaz orti, Janubiy Qozog'iston, Qirg'iziston, O'zbekiston va Turkmanistonda uchraydi.Yo'qolib ketish xavfi ostida turgan tur sifatida sariq baliq Ukraina qizil kitobiga va Qozog'iston qizil kitobiga, yo'qolib ketish xavfi ostida bo'lgan tur sifatida Krasnodar o'lkasi qizil kitobiga kiritilgan.

Bo’lim mudirasi :     Isohonova N.

Siz uzunquloq tipratikan haqida eshitganmisiz? Agar ular sizni qiziqtirsa, Angren shahar tarixi muzeyiga tashrif buyuring. Tabiat bo‘limida joylashgan uzunquloq tipratikanni o‘z ko‘zingiz bilan ko‘rishingiz mumkin. Oddiy tipratikandan katta qulloqlari bilan ajralib turadi. Uzunquloq tipratikanning quloqlari uzunligi 5 sm gacha boʻlishi mumkin. Faqat orqa tomonidan ignalar bilan qoplangan, tana uzunligi 12-27 sm 30 sm gacha, dumi kichik, 17-23 mm. Erkaklarining vazni 430 g gacha, urgʻochilar esa 200-505 g gacha, bu oʻz ornida oddiy tipratikandan ikki baravar kam. Oyoqlari baland. tumshugʻi uchli. Peshonasida yalangʻoch ter chizigʻi mavjud. Ignalari ingichka va kalta, uzunligi 17-19 mm. Ignalari rangi somonrang yoki toq kulrang boʻlishi mumkin.
Bundan tashqari, vaqtinchalik boshpanalardan foydalanadi - ildizlar, butalar va toshlar ostidagi yer ostidagi boʻshliqlarda. Oktyabr oyining oxiri - noyabr oyining boshlarida qishlaydi, mart oxiri - aprel oyining boshlarida uygʻonadi. Issiq joylarda u faqat oziq-ovqat boʻlmaganda qishlaydi. Uzunquloq tipratikan oddiy tipratikandan sezilarli darajada chaqqon. Xavf tugʻilganda, u istaksiz ravishda toʻpga aylanadi, odatda faqat boshini egib, shivirlaydi va dushmanga nina urishga harakat qiladi. Haddan tashqari issiqlik va koʻplab toksinlarga (ilon, ari va ari zahari) juda chidamli. Uzunquloq tipratikan dengiz choʻchqasidan koʻra ilon zahariga nisbatan 45 barobar chidamliroq.

“Tabiat” bo‘limining katta
ilmiy xodimi   Oripov N.M.

Kategoriya: Tabiat bo'limi | Ko'rishlar: 13 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 09.07.2024 | Sharhlar (0)

кичик тулки. Тунда фаол хаёт кечиради. Кемирувчилар, қушлар ва хашаротлар билан озиқланади.

Kategoriya: Tabiat bo'limi | Ko'rishlar: 300 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 02.04.2020 | Sharhlar (0)

чўлларнинг типик вакили, Қизилқум чўлларида учратиш мумкин.

Kategoriya: Tabiat bo'limi | Ko'rishlar: 391 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 02.04.2020 | Sharhlar (0)

Барча воха, раёнларга тарқалган. Қишда уйқуга киради.

Kategoriya: Tabiat bo'limi | Ko'rishlar: 306 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 02.04.2020 | Sharhlar (0)

дашт ва чўлларда яшайди.  Бу қушларЭрон ва Хиндистонда қишлайди. Уни овлаш тақиқланган. Қизил китобга киритилган.

Kategoriya: Tabiat bo'limi | Ko'rishlar: 368 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 02.04.2020 | Sharhlar (0)

Чўл ва тоғ олдларида яшайди. 4-6 бола очади. Хашарот ва уруғлар билан озиқланади.

4. Бу қуш хайвонларимиз чўл ва ярим чўлларда яшовчи қуш хайвонларимизни куришингиз мумкин. ( Бўз эчкиэмар, юрва тувалоқ, корсак, ингичка бармоқли юмронқозиқ, сариқ юмронқозиқ, қора бовур) . Биз табиат бўлимида кўрган барча хайвонларимиз хақиқий хайвонлар ичи тозаланади, оёқлари тикка туриши учун сим ўрнатилади , ичига апилка тўлдирилади ва махсус кимёвий модда солиб қотириб қўйилади. Шунда бу хайвонларимиз узоқ вақт сақланиб қолинади.

Kategoriya: Tabiat bo'limi | Ko'rishlar: 367 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 02.04.2020 | Sharhlar (0)

оғирлиги 1 кг. Балиқ ва бақалар билан озиқланади. Кечаси фаол хаёт кечиради.

Kategoriya: Tabiat bo'limi | Ko'rishlar: 304 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 02.04.2020 | Sharhlar (0)

Ўрта Осиё ахолисининг хар бирига таниш қуш. Ёз давомида 4 мартагача бола очади. Уруғ ва турли майда нарсалар билан озиқланади.

Kategoriya: Tabiat bo'limi | Ko'rishlar: 359 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 02.04.2020 | Sharhlar (0)

1 2 3 4 »