Mug'xona.
Angren daryosida mingdan ortiq qo'rg'onlar qoldiqlari topilgan. Arxeologlar: O.M. Rastovtsev va M. Qosimov daryoning yuqori oqimidagi qo'rg'onlarini o'rganishgan, bu qabriston Mug'xonadir. Ushbu mug'xona IV-VI asrlarga borib taqaladi, ushbu mug'ona boshqa joylardan topilgan mbug'xonalardan farq qiladi. Chunki bu mug'ona yer ostida edi. 6-7 kishi, ba'zi hollarda bir yoki bir nechta oila a'zolari qabristonlarga ko'milgan. Keyin eski jasadlarni orqarog'iga surib yana ichlariga yangilarini qo'yishdi.

Мугхана
На реке Ангрен найдено более тысячи руин замков. Археологи: О. Растовцев и М. Касимов изучали укрепления в верховья ... Читать дальше »

Kategoriya: QR ma'lumot | Ko'rishlar: 48 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 18.08.2020 | Sharhlar (0)

UZB

Tegirmon toshlari. Bu donni maydalash va un tayyorlash uchun ishlatilgan. Bizning hududimizda ular dehqonchilik bilan shug'ullanishgan, ota-bobolarimiz bunday tosh tegirmonlaridan foydalanishgan.

RUS

Жернова. Его использовали для измельчения зерна и изготовления муки. В наших краях занимались земледелием, наши предки использовали такие каменные мельницы.

ENG

Millstones. It was used to grind grain and make flour. In our area they were engaged in agriculture, our ancestors used such stone mills.

t.me/Angren_muzey - instagram.com/angren_muzey

Kategoriya: QR ma'lumot | Ko'rishlar: 36 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 18.08.2020 | Sharhlar (0)

UZB

Paranji - (arabcha: Faraji) - chachvon bilan ansamblni tashkil etuvchi, musulmon ayollari kiygan keng ko'ylak. Tadqiqotchilar burqa avval Misrda paydo bo'lganligini, so'ngra boshqa sharq mamlakatlariga tarqalishini aniqladilar. Vaqt o'tishi bilan, ro'mol kundalik kiyimdan kiyimga aylanadi. Yigirmanchi asrning boshlariga qadar kuyov kelinni goshanga ro'mol bilan olib keldi. Vaqt o'tishi bilan parda faqat bizning muzeylarimizda milliy qadriyat sifatida saqlanib qoldi.

RUS

Паранджи - (араб. Фараджи) - широкая рубашка, которую носят мусульманки, образующие ансамбль с шарфом. Исследователи установили, что паранджа впервые появилась в Египте, а затем распространилась на другие восточн ... Читать дальше »

Ko'rishlar: 36 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 18.08.2020 | Sharhlar (0)

UZB

Buyuk Iskandar Zulqarnayn armiyasi tomonidan O'rta Osiyoga bostirib kirilgani tasvirlangan rasm. Rasmni rassom A. Drow Marvintsev chizgan. A. Makedoniya 329-327 yillarda O'rta Osiyoga bostirib kirdi. Miloddan avvalgi. Ushbu rasmda mahalliy aholining bosqinchilarga qarshi kurashi tasvirlangan.

RUS

Картина, изображающая вторжение в Среднюю Азию армии Александра Великого. Картина написана художником А.Дроу Марвинцевым. A. Македония вторглась в Среднюю Азию в 329-327 гг. ДО НАШЕЙ ЭРЫ. На этой картине изображена борьба местного населения с захватчиками.

ENG

A painting depicting the invasion of Central Asia by the army of Alexander t ... Читать дальше »

Kategoriya: QR ma'lumot | Ko'rishlar: 41 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 18.08.2020 | Sharhlar (0)

ANGREN SHAHAR TARIXI MUZEYI

Buyuk tarixda hech narsa izsiz ketmaydi.Sh.M.Mirziyoyev

MUZEY ICHRA SAYOHAT !!!

1960 yil 27-sentyabrda Соцгород Posyo'lkasida tashkil topgan.

1963 yilga kelib muzey 4 ta bo'limdan iborat edi: - tabiat, geologiya, tarix va arxeologiya.

1972 yil oxirlarida muzey yangi binoga ko'chib o'tkazildi.

1973 yilning aprelida muzeyning tarix-arxeologiya zali ochildi.

Hozirgi kunda Angren tarixi muzeyi 3 ta : tabia ... Читать дальше »

Kategoriya: QR ma'lumot | Ko'rishlar: 63 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 18.08.2020 | Sharhlar (0)

UZB

Ohangaron vodiysida juda ko'p g'orlarni ko'rishimiz mumkin. Bu yerda biz g'orning maketini ko'rishimiz mumkin. G'orning tepa qismida maket, ostki qishmida xaqiqiy toshlar bilan jonli g'orni tasvirlashga
harakat qilingan. Bu g'orda Tog' Arxar qo'yni va hamma sharoitda yashab moslashib ketadigan bo'rini ko'rishimiz mumkin.

Arxar davlat himoyasida bo‘lgan, ammo kam o‘rganilgan tur hisoblanadi. Osiyo qo‘yi Tyanshan, Pomir, Himolay tog‘larining O‘zbekiston, To-jikiston, Turkmaniston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Afg‘oniston va Pokiston hududlarida tarqalgan. Ekaklari urg‘ochilariga nisbatan yirik (tanasi uz. 110– 120 sm, bo&ls ... Читать дальше »

Kategoriya: QR ma'lumot | Ko'rishlar: 42 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 18.08.2020 | Sharhlar (0)