KP- 18925
O‘lchami:d-43   h-50
Materiali: yog‘och
Holati: yaxshi
Tehnikasi: yog‘ochga o‘yib  ishlangan qo‘l mehnati
Saqlanadigan joyi: Angren shahar tarixi muzeyi "Etnografiya va san‘at" bo‘limi.

Yog‘och "Sabo" Afrikadan olib kelingan bo‘lib, og‘ir ekzotik yog‘ochga o‘yilgan. Afrikada shunday qora daraxtdan budda yasab unga xudolari sifatida sig‘ingan.
 Afrikadan  G.V. Ufimsev tomonidan olib kelingan

Kategoriya: Qadimgi tarix bo'limi | Ko'rishlar: 15 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 02.04.2024 | Sharhlar (0)

Yozuv mashinkasi -- ushbu yozuv mashinkasi harf bosish mashinasi-- harf, raqam va belgilarni standart tasvirlarini qog‘ozga navbatma-navbat tushirib, matn , jadval va b.ni bosish uchun mo‘ljallangan qurilma.Klaviatura bosish mexanizmi yozuv mashinkaning asosiy elementi hisoblanadi.
 Yozuv mashinkalari XIX-XX- asrlarda keng qo‘lanilgan . Nozirgi vaqtda yozuv mashinkalari asosan foydalanishdan chiqib ketdi, ularning vazifasini printerlar bilan jihozlangan shaxsiy kompyuterlar bajara boshladi.Bunday qadimiy yozuv  mashinkani ko‘rishni istasangiz  Angren shahar tarixi muzeyiga tashrif buyuring.

Kategoriya: Qadimgi tarix bo'limi | Ko'rishlar: 14 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 02.04.2024 | Sharhlar (0)