✅Angren shahar tarixi muzeyi xodimlari  Madaniy  meros obyektlarini  o‘rganish  maqsadida "Parpi ota " ziyoratgohiga tashrif buyurdilar.
 ✅ Parpi ota - avliyo qadamjosi , o‘rta asrlarda vujudga  kelgan. Ziyoratgoh Toshkent viloyati ,Pskent tumani ,Namuna shirkat xo‘jaligida joylashgan .
 ✅ Avliyo Parpi оtа ziyoratgohi eng qadimiy qadamjolardan sanaladi .Ayrim rivoyatlarga qaraganda, avliyo Parpi ota ziyoratgohida ulkan harsang bo‘lib , unda  odamning  beshta panja izi  bo‘lgan , u  aslida payg‘ambar vafotidan so‘ng 656-661 yillarda islom dunyosiga xaliflik qilgan Hazrati Alining panja  izlari deyishadi.
&nb ... Читать дальше »

Ko'rishlar: 124 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 16.05.2023 | Sharhlar (0)

✅Bugun Angren shahar 21- maktab o‘qituvchi va o‘quvchilari tomonidan  "Xotira muqaddas - mehr beqiyos " nomli tadbiri tashkil etildi .
  ✅O‘zbek xalqining II - jahon urush yillari ko‘rsatgan qahramonligi ,  jasorati , mardligi, oxirgi burda nonini ham front uchun berganligi to‘g‘risidagi tarix xotiralari tilga olindi . Maktab o‘qituvchilardan Shaydullina E.A ,Tegenseva N.N ,Mitroxina O.V lar muzey hodimlari bilan hamkorlikda ma‘naviy- ma‘rifiy tadbirni tashkil etdilar.Tadbirda rus millati vakillaridan iborat "Narodnoya pesniya " nomli falklyor jamoasining ishtiroki o‘zgacha  fayz bag‘ishladi va tadbir to ... Читать дальше »

Ko'rishlar: 88 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 16.05.2023 | Sharhlar (0)

O‘zbekiston Respublikasida"  9- may xotira va qadrlash" kuni bayramiga  oz kun qoldi.
✅Angren shahar xalqi  xotirasida  unutilmas inson  bo‘lib  qolgan  Lazerov Valentin Maksimovich  Angren  shahar  "Ko‘mir koni " da ko‘p yillar   faoliyat yuritgan inson bo‘lganlar.
  ✅ U kishini xotirasini xotirlab oila azolari Rossiya fediratsiyasidan tashrif buyurdilar .

Ko'rishlar: 84 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 16.05.2023 | Sharhlar (0)