Ikkinchi jahon urushi fakt va raqamlarda.

Insoniyat tarixidagi eng dahshatli urush aql bovar qilmas voqealar bilan ham tarixda qolgan.

1) Ikkinchi jahon urushida o‘sha davrda mustaqil bo‘lgan 73 ta davlatdan 62 tasi ishtirok etgan va bu jarayon yer aholisining 80 foizini qamrab olgan. Urushga aralashmay qolgan 11 ta davlat ham u yoki bu jihatdan qaysidir tarafga yon bosishga majbur bo‘ldi. Jangovar harakatlar 40 ta davlat, uch qit'a va to‘rt okeanda olib borilgan. 110 million qurolli askar ishtirok etgan bu urushda taxminiy hisob-kitoblarga ko‘ra, 60 million kishi qurbon bo‘lgan. Shu bois ham bu urush chin ma'noda haqiqiy Jahon urushiga aylanib ketgani e'tirof etiladi.

2) Ikkinchi Ja ... Читать дальше »

Ko'rishlar: 305 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 09.05.2020 | Sharhlar (0)

Хотира-аждодларга юксак ҳурмат ва эҳтиром ифодасидир.Инсон хотира билан тирик,қадр билан улуғ.9-май "Хотира ва қадрлаш куни" .Ҳар бир ёшнинг олдида турган асосий мақсадлардан бири,ўз тарихини билиш,ўрганишдир.Бу йил ғалабага эришганимизга 75-йил тўлди.Ватан чегараларини ҳимоя қилиб қурбон бўлган ўзбек ўғлонлари хотираси абадийдир.
        Бугунги тинч ва осойишта кунлар учун жонини фидо қилган аждодларнинг муқаддас хотирасини ёд этиб,эзгу ишларини давом эттириш,сафимизда юрган кексаларни эьзозлаш-одамийликнинг энг олий мезонидир.
         Ангрен шаҳар тарихи  музейи жамоаси, сиз азизларни бугунги қутлуғ айём билан муборакбод этади.Оилавий хотиржамлик,соғлик-саломатлик  асло тарк этмасин.

www.angrenmuzey.uz
instagram.com/a ... Читать дальше »

Ko'rishlar: 306 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 09.05.2020 | Sharhlar (0)

1. Баданингиздан саксон фоиз заҳарли моддалар чиқиб кетади.

2. Ошқозон ости бези катта ҳажмда ишлайди. Шу сабаб қанд диабети касаллигига чалиниш саккиз ой муддат ортга сурилади.

3. Мия никотин моддасидан халос бўлади. Бу нарса сигаретани ташлашга ёрдам бериб, танани кофеин моддасидан халос қилади.

4. Қаришни уч ой ортга суради. Бунга қўшимча равишда ҳужайраларни тозалайди.

5. Рўза танадаги ўлимга ҳозирланаётган барча ҳужайраларни, айниқса иммунитет ва қон айланишда муҳим бўлган ҳужайраларни ҳимоя қилади.

6. Рўза узоқ муддат ишлаб келаётган ҳужайраларга дам бериш орқали уларни янгилаб, тартибга келтиради ва таркибида носоғлом бўлганларини чиқариб юборади.

... Читать дальше »

Ko'rishlar: 301 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 09.05.2020 | Sharhlar (0)

jahon adabiyotining muazzam siymolaridan biri. U o‘zidan keyingi Sharq va G’arb so‘z san’atiga katta ta’sir o‘tkazdi. Hofiz Sheroziy, Abdurahmon Jomiy, Alisher Navoiy, Mirzo Abdulqodir Bedil kabi buyuk so‘z ustalari Mavlononi o‘zlariga ustoz deb bilishgan. Buyuk Hyote Abulqosim Firdavsiy, Shayx Sa’diy, Xo‘ja Hofizlar qatorida Jaloliddin Rumiy ijodini ham «Xizr chashmasi» deb atagan. Mashhurlikda Firdavsiyning «Shohnoma»si, Sa’diyning «Guliston»i, Hofizning «Devon»i bilan bir qatorda turgan, forsiy Qur’on nomi bilan shuhrat qozongan «Masnaviyi ma’naviy»ni inson ma’naviy hayotining qomusi sifatida nafaqat Sharqda, balki G’arbda ham ixlos bilan o‘rg ... Читать дальше »

Ko'rishlar: 334 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 09.05.2020 | Sharhlar (0)