"Ma'rifat nuri -jadidlar"

Jadidchilik XX asrning ikkinchi yarmida   Turkistonda faoliyat yuritgan ma'rifatparvarlar oqimi edi. Jadidlar   taraqqiyot uchun kurashish, turkiy tillarni rivojlantirish, shu tillardagi adabiyotni boyitish, dunyoviy ilimlarni õrganish, fan yutuqlaridan foydalanish hamda ayollar va erkaklar tengligi uchun kurashishga chaqirishgan. Bu harakat namayondalari   kôpincha ôzlarini taraqqiyparvarlar , keyinchalik jadidlar deb atagan.
Angren shahar tarixi muzeyida bugun tashkil etilgan tadbirda  "Ma'rifat nuri -jadidlar" deb nomlangan sahna kôrinishi namoyish etildi. Tadbirda muzey hodimlari, tashrifchilar va 31 -DMTT tarbiyachi va tarbiyalanuvchilari ishtirok etishdi.
Buyuk bobolarimiz Abdulla Qodiriy , Chôlpon, Abdurauf Fitrat tilidan gapirib, sahnaga ôsha davr ruhini olib kirgan bolajonlar XX asr boshidagi ijtimoiy- siyosiy hayotni gavdalantirishga harakat qilishdi. Ajdodlarga munosib voris bôlish, ularni xotirasi hech qachon unutilmasligini ta'kidlashdi.

Ko'rishlar: 16 | Qo'shilgan: doynub | Baho: 0.0/0