KP- 18925
O‘lchami:d-43   h-50
Materiali: yog‘och
Holati: yaxshi
Tehnikasi: yog‘ochga o‘yib  ishlangan qo‘l mehnati
Saqlanadigan joyi: Angren shahar tarixi muzeyi "Etnografiya va san‘at" bo‘limi.

Yog‘och "Sabo" Afrikadan olib kelingan bo‘lib, og‘ir ekzotik yog‘ochga o‘yilgan. Afrikada shunday qora daraxtdan budda yasab unga xudolari sifatida sig‘ingan.
 Afrikadan  G.V. Ufimsev tomonidan olib kelingan

Kategoriya: Qadimgi tarix bo'limi | Ko'rishlar: 9 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 02.04.2024 | Sharhlar (0)

Yozuv mashinkasi -- ushbu yozuv mashinkasi harf bosish mashinasi-- harf, raqam va belgilarni standart tasvirlarini qog‘ozga navbatma-navbat tushirib, matn , jadval va b.ni bosish uchun mo‘ljallangan qurilma.Klaviatura bosish mexanizmi yozuv mashinkaning asosiy elementi hisoblanadi.
 Yozuv mashinkalari XIX-XX- asrlarda keng qo‘lanilgan . Nozirgi vaqtda yozuv mashinkalari asosan foydalanishdan chiqib ketdi, ularning vazifasini printerlar bilan jihozlangan shaxsiy kompyuterlar bajara boshladi.Bunday qadimiy yozuv  mashinkani ko‘rishni istasangiz  Angren shahar tarixi muzeyiga tashrif buyuring.

#Eksponat

Kartina : V.A. Ufemsev " Oshxona jixozlari "
KP- 15607
 Bo‘limi:  Etnografiya  va san‘at bo‘limi
O‘lchami : 64x83 sm
Davri: 1956 yil
Materiali:  mato , moybo‘yoq
Saqlanadigan joyi : Angren shahar tarixi muzeyi.

Kategoriya: Xozirgi zamon tarixi bo'limi | Ko'rishlar: 17 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 09.03.2024 | Sharhlar (0)

San‘at asari: Etyud, rassom Shpolyanskiy G.P. "O‘zbek ayoli"
KP: 13995
O‘lchami : 49x65 sm
Materiali: karton , moybo‘yoq
Holati:Qoniqarli

Kategoriya: Qadimgi tarix bo'limi | Ko'rishlar: 45 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 02.11.2023 | Sharhlar (0)

1. Qumg‘on.
KP- 8023
Bo‘limi : "Tarix" bo‘limi
Davri: XIV- XVII asr
O‘lchami :qorin  aylanasi d- 100 sm,    h- 56 sm, ostki tayanch vazifasini bajaruvchi gardishi  d-30, h-7 sm
Materyiali: Mis
Texnikasi:Mis quyma
Holati:Qoniqarli
Saqlanishi joyi:Angren shahar tarixi muzeyi
Tavsifi: Qumg‘on- suv qaynatish   maqsadida  foydalanilgan, qorin qismiga doira shaklida bezak berilib,  doiraning markazi quyosh tasviriga o‘xshash naqsh  bilan bezatilgan.Bo‘yin qismiga gumbazsimon bezak berilgan.Qumg‘oning dastagi va  qopg‘og‘i quyma . Qorin qismini birlashtirib turish uchun mis mixlar bilan qotirilgan .Qumg‘on ostki  tayanch  gardishiga ega.

Kategoriya: Qadimgi tarix bo'limi | Ko'rishlar: 44 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 01.10.2023 | Sharhlar (0)

Angren shahar tarixi muzeyi fondidan

San‘at asari : O‘rol Tansiqboyev "Arnasoy " .
KP- 3982
Davri: 1969 yil
Holati: Yaxshi
O‘lchami: 90x125 sm
Materiali: Xolst
Texnikasi:bo‘yoq

Kategoriya: Qadimgi tarix bo'limi | Ko'rishlar: 57 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 29.08.2023 | Sharhlar (0)

#Ekponat
Angren shahar tarixi muzeyi fondidan

San‘at asari  : Ahmarov Ch. A.
Portret .   SSSR  xalq  artisti  Sora Ishonturayeva  Dezdemona ro‘lida
Materiali : Xolst
Texnikasi: tempera
O‘lchami:120 x 90 sm

Kategoriya: Qadimgi tarix bo'limi | Ko'rishlar: 54 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 29.08.2023 | Sharhlar (0)

# eksponat

KP- 27503
O‘lchami : h-10,5   d- 13 sm
Materiali: Sopol
Saqlanish holati : Qoniqarli
Haykalcha - Qo‘chqor boshi ko‘rinishda  ishlangan . Qovunchi madaniyatiga  mansub . Tag va dum  qismlari saqlanmagan .Uning shohlari orqaga  qayrilib elkasiga ulangan.Quloqlari tik ko‘tarilgan,  ko‘zlari avalsimon shaklda bo‘lib , ko‘zlarining qorachig‘  o‘rni chuqur holatda . Burnining ustki va  iyagining ostidagi soqol qismi qoniqarsiz.

Kategoriya: Qadimgi tarix bo'limi | Ko'rishlar: 56 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 29.08.2023 | Sharhlar (0)

#eksponat
Angren shahar tarixi muzeyi fondidan .

KP- 15660
Kartina : Ufimsev V.I."Portret  Inna ".
O‘lchami: 84x 60 sm
Yili: 1960 yil
Materiali: Qog‘oz
Texnikasi: guash

Kategoriya: Qadimgi tarix bo'limi | Ko'rishlar: 50 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 29.08.2023 | Sharhlar (0)

KP- 9816
O‘lchami : h-13, d-11 sm
Materiali : Yarim chinni
Bo‘limi: "Etnografiya va san‘at" bo‘limi
Saqlanadigan joyi: Angren shahar tarixi muzeyi
Yarim chinni suvenir -Matrushka . Yoshlar va talabalar XII  xalqaro festivali uchun yasatilgan . Chap tomonida festival emblemasi sariq tilla rangda aks etib, o‘rilgan sochga bog‘langan .Egnidagi
sarafan yashil rangda , oq  no‘xatchalar tasviri bilan bezatilgan .

Kategoriya: Qadimgi tarix bo'limi | Ko'rishlar: 49 | Qo'shilgan: doynub | Sana: 29.08.2023 | Sharhlar (0)

1 2 3 ... 13 14 »